2019-11 IX.Mistrovství Evropy Vem Camará Capoeira - Liberec

Otevřené Mistrovství Evropy Vem Camará Capoeira Liberec 2019 přineslo neuvěřitelných 6 medailí libereckému klubu.

Devátý ročník této nejprestižnější soutěže se celý nesl ve znamení velmi kvalitní přípravy a to jak organizační, tak samozřejmě i sportovní.   O víkendu   1.- 3. 11. 2019 se do Liberce sjelo hodně přes 200 sportovců z 12 zemí v bílém, aby si otestovali svou úroveň v porovnání s těmi nejlepšími z okolních zemí. Tradiční přípravné semináře, které proběhly v tělocvičnách SPŠSE Liberec, jsou vždy nedílnou a velmi důležitou součástí aby se atmosféra celkově uklidnila a lidi si mohli „oťukat své soupeře“. Také byly důkladně vysvětlena všechna pravidla aby nedocházelo k nedorozumění, nebo úrazům. Tréninky vedli Mestre Paҫoca AUT, Mestre Nem GER, Professores Fala manso GER, Atabaque CZ a Big Baby CZ. Další významní hosté ze zahraničí byli: Mestre Nugget GER, Contramestres Kizomba HOL, David AUT, Formiga POL, Biscoito POL, Lagarto POL, Professores Dohido HOL, Felipe ITA a mnoho dalších.

V sobotu odpoledne se vše přesunulo do areálu Koloseum Liberec, kde v 16:00 začala eliminace všech kategorií. V neděli se pak od 9:00 pokračovalo dalšími postupovými koly a od 11:30 začalo Semifinále a Finále s doprovodným programem. Významným hostem a patronem, který převzal záštitu nad touto akcí byl náměstek Hejtmana libereckého kraje pan Petr Tulpa, kterému velmi děkujeme za účast a velmi vtipný rozhovor. O doprovodný program se postarali všichni hosté při otevíracím ceremoniálu, dále pak liberecké děti, které se svou show Samby a Makulele byly velikým překvapením zejména pro brazilce a taneční skupina B-Soul Liberec.

Mezinárodní porota ve složení Mestre Paҫoca, Contramestre Kizomba a Professor Felipe odvedla vynikající práci a objektivně hodnotila celou soutěž.

A jak si vedli naši reprezentanti na domácí půdě? Celkový výsledek je neuvěřitelných 6 medailí z 15! 2 zlaté, 5 stříbrné a 2 bronzové.

V kategorii JUNIOR jsme měli nejpočetnější zastoupení. Celkem 8 dobře připravených sportovců předvedlo své umění a umístili se takto: Na pěkném 22. místě při své premiéře skončila Nela Komárková, 15.místo brala zkušená Kristýna Šťastná, 11.místo také velmi zkušená závodnice Karolína Vykypělová, 9.místo obsadil Jakub Němec a 7.místo si vybojoval Martin Machač. Do Finálové čtyřky se probojoval Michal Sykáček, který předvedl kvalitní a vyzrálý výkon. Na bronzové příčce skončil zaslouženě Oskar Vokurka, který na svém posledním startu v kategorii doufal v medaili a jeho přání se mu splnilo. Přehrál ho tradiční rival z Opavy Oliver Lamich, který má doma slušnou sbírku medailí. Letos jim ale vypálila rybník mladá, ale neuvěřitelně pracovitá Sandra Filipi, která své větší a silnější soky přehrála jak technicky, tak skvělou navazující akrobacií a dokonce i přesnými, plně bodovanými porazy a celou kategorii více než zaslouženě vyhrála.

Do kategorie D – mírně pokročilí amatéři nám za Liberec nastoupili 3 stateční a nevedli si vůbec špatně. Lukáš Handlovič vybojoval pěkné 15.-17. místo. Na celkovém 7.místě skončila Barbora Filipi, která cvičí jen něco málo přes rok, ale podala skvělý výkon a z postupu do semifinále se velmi radovala. Na 5.místě skončila tentokrát výborná Tereza Pluhařová, které k postupu do finále chybělo jen maličko. Na 3.místo si vyskočil Philip Mendoza z Holandska, na 2.místo Tomáš Patočka z Prahy a vítězství v kategorii získal mladý Radek Štrobach z Mladé Boleslavi.  Vyhlášení nejlepších žen v kategorii pak vyznělo takto: 3.místo Barbora Filipi, 2.místo Tereza Pluhařová, 1.místo Monika Katny z Tychy, POL.

Do kategorie C – pokročilí amatéři za Liberec nastoupili pětilístek velmi zkušených závodníků. Štěpánka Jahodová stále získává zkušenosti a podala velmi slušný výkon plný dobrých kopových kombinací ale letos pro ní brány nedělních kol zůstaly zavřené, 15.-16.příčka je i tak velmi pěkný výsledek. Do čtvrtfinále se při svém startu mezi dospělými podíval loňský Mistr Evropy v kategorii Junior Jaroslav Schovanec, kterého 9. příčka je skvělým příslibem do budoucna. Silná trojka Tomáš Mühl, Marek Bohuš a Matyáš Tomín se společně celkem s přehledem probojovali do finále. Čtvrtý mušketýr byl Bartek Dwojewski z Katowic, POL. Body byly velmi vyrovnané a jediný Matyáš Tomín měl bodový odstup od ostatních a velmi přesvědčivě vyhrál. Druhé a třetí místo si rozdělili na pomocné body Marek Bohuš a Tomáš Mühl a o pouhé dva body za nimi byl Dwojewski. Hry v této kategorii, zejména ve finále byly velmi pestré, čisté se spoustou dobrých kombinací a nástupů.

V profesionální kategorii B – 1. a 2. mistrovský stupeň za Liberec nastoupili Jan Šťastný a Jakub Stavinoha. Ve velmi našlapané a vyrovnané kategorii bylo těžké se prosadit, ale oba dva jsou přes svůj věk velmi vyzrálí závodníci a Jan Šťastný se probojoval na velmi pěkné 6.místo svou čistou a elegantní hrou. Hodně zlepšil i kontrolu soupeře na blízko a měl tam i několik nástupů do porazů. Pokud zlepší i tuto část hry, může pomýšlet na příčky nejvyšší. Loňský vítěz kategorie Jakub Stavinoha tentokrát získal stříbro a přestože opět od loňska zaznamenal velký pokrok, tak na stejně progresivního Jana Křenka z Olomouce to tentokrát nestačilo. Oba dva jsou velcí kamarádi a soupeři od dětských kategorií a jejich vzájemné hry jsou tradičně hodnoceny nejvyššími známkami. Na třetím místě skončil skvělý Adrian Sadowski z Dabrowe Gornice, POL.

Do profesionální kategorie A – 3. mistrovský stupeň a výše nikdo za Liberec tentokrát nenastoupil. Pouze liberecký odchovanec a trenér Vídeňského klubu Peter Schweda se velmi slušně předvedl v semifinále a skončil na 7. místě. Vem finále se o nejvyšší příčky utkali zástupci Slovenska, Polska a Německa. Na čtvrtém místě nakonec těsně skončil Jonathan Tekle z Tubingenu, GER, kterému bronz utekl o pouhý bod. O ten více měl polský Marcin Kita z Poznaně. Na druhém místě se tentokrát umístil polský střelec Blažej Kurdziel z Opole. Celá kategorie byla neuvěřitelně vyrovnaná a rozhodovaly víceméně zkušenosti a vyrovnanost všech 4 soutěžních her. Tyto atributy splňoval nejlépe slovenský Tomáš VuThan z Komárna a zaslouženě se radoval ze svého třetího mistrovského titulu v nejvyšší kategorii A!

Úžasně nabitá sportovní akce byla prodchnuta ještě jednou skvělou myšlenkou a to byla charitativní sbírka na pomoc nemocným cystickou fibrózou, kdy část startovného a celé vstupné na všechna kola závodů šlo na podporu KCF. Několik dárců přispělo na místě a liberecký klub Vem Camará Capoeira Liberec z.s. spolu s Českou Asociací Capoeiry z.s. dorovnali částku na pěkných 50.000,- Kč! Všichni si domů odvezli hodně zážitků i zkušeností a rozhodně se budeme těšit na další takto povedené akce.