2017-08 Mezinárodní soutěž Gingado Capoeira - Brasília

Ve čtvrtek 3.8. jsme se setkali s Graduado Esqueletem na letišti Václava Havla a vyrazili na dvoutýdenní cetu do Brazílie. Vzhledem k velmi vysokým cenám letenek jsme zvolili variantu turistického výletu, kdy jsme měli čas si projít Londýn, Rio a nazpáteční cestě New York. Nakonec cesta Liberec - Salvador trvala dohromady 62 hodin, ale to nám samozřejmě dobrou náladu nevzalo. V Riu se k nám připojili Instrutor Latino a Graduada Narizinho ze Slovenska a v Salvadoru jsme se setkali se zbytkem naší výpravy Graduadou Pancadou a Alunou Estrelou, které již tam byly více než týden. 

Tři dny v Salvadoru byly skvělé na aklimatizaci a srovnání časových pásem a v úterý 8.8. jsme letěli směr Brasília, kde nás na letišti vyzvedl Mestre Charutu a odvezl nás ubytovat. Večer jsme si dali trénink a Rodu u Mestre Banja. Spousta mladých talentovaných a hlavně nadšených capoeiristů nám připomělo, o kolik více jsou brazilici temperamentnější. Energie v rodě byla neuvěřitelná.

Ve středu nás čekal výlet na přírodní koupaliště v národní rezervaci, výyborně se o nás staralo několik Mestrandos, kteří se střídali abychom měli vždy doprovod. Večer již začala akce, překvapivě načas. Organizace Mestre Pabla a jeho týmu byla vynikající. Já měl tu čest zahajovat úvodní rodu hrou s Mestrando Bandolou, pozdějším vítězem závodů. Rody byly v porovnání s našimi o něco více kontaktnější, ale nikoli agresivní. 

Čtvrtek a pátek pokračovaly dny v podobném rytmu. každý den koupání, trénink na střeše hostelu, nebo u vody a večer tréninky a hlavně rody. Stále přijžděli noví a noví hosté a účastníci. Nakonec tam bylo okolo 20 Mestres, kolem 50 Mestrandos a Professorů. Celkový počet i s dětmi byl okolo 150.

Sobota byl den D. Od rána začaly soutěže dětí, začátečníků, pokročilých studentů, ženská A kategorie (Graduados a výše) a ve 14:30 konečně začala hlavní kategorie Muži A (Graduados a výše).

V kategorii pokročilých studentů startovala Zuzana Vávrová - Aluna Estrela a soustředěnou, technicky precizní hrou se nakonec vyhoupla, ke svému vlastnímu překvapení, zaslouženě na 3.místo v ženách ( postoupila až do finálové 8).

V kategorii Ženy A startovaly Graduady Pancada z Hořic a Narizinho z Komárna. Kategorie nebyla početná (12 soutěžících), ale kvaltiní. Obě naše závodnice předváděly výborné výkony a postoupily do finálové 8. Vyzrálou hrou a klidnou energií nakonec přesvědčila Pancada o svých kvalitách a zaslouženě vyhrála zlatou medaili!

V kategorii Muži A bylo 56 startujících a okolo 40 z nich byly Professoři a Mestrandos (hnědý a hnědo-červený pásek). To jen pro ilustraci jak byla kategorie našlapaná. Pravidla soutěže nám hrály do karet, protože agrese a necapoeirové kontaktní techniky byly tvrdě penalizovány. Jediným nedostatkem jinak skvělé organizace byl povrch (soutěžilo se na hladké dlažbě), který velmi klouzal a příliš velký prostor. Zejména v Sao bentu bylo velmi těžké udržet hru u sebe. Graduado Esqueleto na své premiéře v kolébce Capoeiry rozhodně ostudu neudělal a sice bylo znát že má ze svých soupeřů velký respekt, ale o to víc se nažil hrát technicky a nakonec postoupil až do semifinálové 22.

lnstrutor Latino se z počátku dost trápil, měl zablokovaná záda, psychicky nebyl úplně v pohodě, ale nic nevzdal a své výkony stupňoval až nakonec vystoupal na krásné 5.místo.

Já jsem  sice byl nerózní, ale jinak v pohodě. Celou soutěž jsem si velmi užíval a snažil se hlavně hrát plynule a ukázat technicky vyzrálou hru. Zřejmě se to povedlo a spolu s Mestrando Bandolou jsme měli stejný počet bodů. O jeho vítězství rozhodovaly pomocné body. Osobně mám ze stříbrné možná větší radost než kdybych vyhrál. 

Přestože se nám nechtělo cestovat takovou dálku, strávit čas s vlastně cizími lidmi, všichni jsme tam nechali kousek svého srdce. V takový úspěch naší výpravy předtím nikdo nedoufal a jsme moc rádi, že jsme reprezentovali Mestre Pacocu a Vem Camará v zemi, kde se Capoeira zrodila a má úplně jiný náboj.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40