2017-09 5.Liberec Open

Tradičně poslední víkend v září 30.9.-1.10.2017 byl vyhrazen v Liberci Capoeiristům. Již po páté se zde konala mezinárodní soutěž pro dospělé i děti a tento ročník byl opravdu našlapaný, jak do počtu, tak i do kvality. Přes 200 sportovců ze 7 zemí v bílém se sjelo do města pod Ještědem aby se účastnilo 3-denní akce, která se skládala jako vždy z přípravných seminářů v pátek a sobotu a 143 jich nastoupilo v 7 kategoriích, aby si poměřilo síly a svou aktuální formu.

V sobotu v 16:00 odpoledne zasedla komise ve složení Sandro F. dos Santos ( Mestre Paҫoca ) – Rakousko, Vagner Maduriera ( ContraMestre Kizomba ) – Holandsko a Tomáš Vu Than            ( Instrutor Latino ) – Slovensko, aby rozhodovala eliminační kola. Tito významní hosté také vedli přípravné semináře v tělocvičnách SPŠSE a VOŠ Liberec, kde máme vynikající zázemí a podmínky.V neděli pak vyvrcholila celá akce v Kulturním centru 101010 Vratislavice n.N. finálovými koly.

A jak se dařilo našim domácím?

V nejmladší kategorii Děti C 7-8 let se do 12tky probojovali 9.Vítek Hotař,10. Lucas Puntel a 11.Kryštof Jasanský, do seminfiálové 8ky pak 5.Matěj Zummer, 6.Marek Jahoda a 8.Dominika Dědičová. Jediný liberecký zástupce ve finále Marek Pluhař si nakonec skvělým výkonem vybojoval stříbrnou medaili. Zlatou medaili si do Hradce odvezl Marek Havlíček a bronzovou Thomas Paul Pacinda do Galanty na Slovensku.

V kategorii Děti B 9-10 let skončily Adéla Cermanová na 11.místě, Valerie Pavlů na 12.místě, Leonard Blažek na 6.místě a Dušan Dědič na 8.místě. Opět pouze jeden liberecký zástupce se dostal do finále a nakonec bronzovou medaili si odvezla Sandra Filipi, která se ze své první medaile z velkých závodů večlmi radovala. Střibro si do Boleslavi odvezl Lukáš Hamáček a zlato opět do Galanty naprosto přesvědčivým výkonem Karol Kim.

V kategorii Děti A 11-12 let nám chybělo několik papírových favoritů a tak jsme zůstali bez medaile, rozhodně však naši zástupci potvrdili dobrou formu a získali cenné zkušenosti. Nejlépe se umístila Kristýna Šťastná na 6.místě, na 9.místě Martin Machač a na 10.místě Lukáš Janda. Kategorii vyhrál Alex Sitár z Galanty, Slovensko, Stříbro si do Hradce odvezla Denisa Šolcová a bronz do Olomouce Dominik Krejčí.

V kategorii Junior 13-14 let jsme z tradičních favoritů měli na startovní listině pouze Tomáše Mühla, který nakonec krásným výkonem bral 6.místo a Jaroslava Schovance, který si pěknou hrou vybojoval bronzovou medaili. Veliké překvapení celé soutěže byl start Filipa Čmilanského, který předvedl neuvěřitelně vyzrálý výkon a perfektní technikou kopů a porazů vybojoval pro Liberec zlatou medaili. Stříbro si do Olomouce odvezl Pavel Mrňka.

V dospělé kategorii C ( mírně pokročilí ) za Liberec nastoupily pouze dvě ženy. Monika Machartová předvedla velmi sympatický výkon a skončila na pěkném 12.místě. Štěpánka Jahodová si přes zraněné kotníky udržela bojový duch a dřela až do konce a nakonec si vyskočila na 2.místo.

V dospělé kategorii B ( pokročilí ) se všichni 4 liberečtí vlčáci probojovali do 12tky. Na 10.místě skončil na svém prvním startu v kategorii Marek Bohuš, na 9.místě Jaroslav Mikulík. Oba předvedli skvělé výkony, ale konkurence byla tentokrát dravější. Těsně před branami finále zůstal Jan Šťastný a nejlépe si vedl Jakub Stavinoha, který si ze závodů odvezl bronzovou medaili. Stříbro do Jablonce si odvezl Petr Šteflíček a zlato skvělý Karel Lupuliak do Olomouce.

V dospělé kategorii A ( Profi ) se po dvouleté pauze představila Alice Avci a nakonec to dotáhla až na 10.místo. Zvyšující formu si potvrdil domácí Tomáš Holub, který nakonec skončil na krásném 8.místě. Nevděčná bramborová medaile letos vyšla na Petra Švédu (stratujícího za Vídeň), kde se opakovala situace z Tomáše Zummera ME 2014, kdy rozdíl mezi 2 a 4 místem byl 1 bod. Bronz vybojoval František Folprecht z Mladé Boleslavi, stříbro si do Bruselu odvezl Savinier Gosselain a zlato na své premiéře v kategorii A naprosto přesvědčivě získal Jan Křenek z Olomouce.

Kulturní centrum v destíkách v neděli 1.10. praskalo ve švech a potvrdilo narůstající zájem o tento krásný sport. Celkem 6 medailí zůstalo doma a nyní se všichni dospělí již připravují na prosincové Mistrovství Evropy v Olomouci.