2018-04 12.Mistrovství ČR Dospělí a Junioři Praha

2 zlaté a 2 stříbrné medaile z 12. Mistrovství České republiky Dospělých a Juniorů pro Liberecký klub.

Po úspěšném výsledku dětských závodů v Hradci Králové minulý víkend, všichni s napětím očekávali jak se letos o nejcennější medaile poperou dospělí a junioři v amaterských i mistrovských kategoriích, které se letos konalo v Praze. 4 sady medailí plus doplňkové pro nejlepší ženu v každé kategorii byly připraveny pro nejlepší capoeiristy.

Přípravné semináře vedli opět Mestre  Paҫoca z Klagenfurtu a Contramestre Kizomba z Amsterdamu. Skvělé zázemí v Sokolu Žižkov poskytlo důstojnou kulisu i pro samotné závody, které jako vždy začaly v sobotu odpoledne Eliminačními koly.

V kategorii Junior 13-14 let se do 12-členného čtvrtfinále probojovali Jakub Němec, Jaroslav Schovanec a Tomáš Jiří Mühl. Kuba Němec hrál klidně a vyrovnaně a předvedl solidní nástupy a kombinované útoky ze země, kterými dobře bodoval a nakonec ho to vyneslo na krásné 6.místo. Jarda Schovanec je výborný akrobat a čekalo se, zda dokáže nabodovat i technickou částí hry. Překvapivě se celou soutěž soustředil na techniky a akrobacii dělal poskrovnu. Rozhodně se mu to vyplatilo a cinklo z toho skvělé 2.místo. Po 10 letech tvrdé dřiny a spoustě menších, či větších úspěchů se titulu Mistr ČR dočkal Tomáš Mühl. Na svém posledním startu v kategorii předvedl vyzrálost a klid, spoustu energie a krásný, ladný, ale velmi efektivní pohyb se spoustou nástupů a přechodů. Zaslouženě se radoval ze zlaté medaile. Na bronzové pozici skončil Radek Štrobach z Mladé Boleslavi.

V amatérské kategorii C dospělí nám postoupily 2 zástupkyně. Monika Machartová zaznamenala veliký pokrok a překvapivě klidným a čistým projevem se dostala na pěkné 8.místo. Další liberecká dračice Štěpánka Jahodová má za poslední sezónu slušnou sbírku medailí, kterou dokázala rozšířit o svou první zlatou. Celou soutěží postupovala vcelku suverénně, jen na začátku byl její projev trošku zabrzděný. Včas se ale vzchopila a finále naprosto skvěle vystupňovala. Její radost byla umocněna i dolpňkovou medailí za nejlepší ženu v kategorii. (Rozdělené kategorie jsou pouze na Mistrovství Evropy). Na druhém místě skončil Robert Vráblík z Milovic a bronz putoval do Olomouce,  zásluhou Martina Ruboše.   

V další amatérské kategorii B pokročilí jsme měli pouze 2 zástupce a oba ukázali, že jsou velmi dobře připraveni. Na krásném 10.místě skončila Markéta Svobodová, která předvedla velmi solidní výkon s dobrým přehledem v postoji i útoky ze země. Na sedmé místo to tentokrát dotáhl Marek Bohuš, který měl rozhodně vyšší ambice, ale kategorie byla opravdu velmi vyrovnaná a oba výsledky jsou skvělým úspěchem. Zlato si do Olomouce odvezl Karel Lupuliak, stříbro Vítek Adamec do Mladé Boleslavi a bronz Filip Lankaš do Turnova.

V mistrovské kategorii A měl tentokrát Liberec nejvíc zástupců. Na 11 místě skončil Tomáš Holub, který sice nebyl ve své kůži ale i tak podal solidní výkon. Na výborné 7.pozici skončil na své premiéře v kategorii Jan Šťastný, kterému chybělo k vyšším příčkám jen trochu více bojovnosti. Vzhledem k jeho věku je to ale velký příslib do budoucna. Těsně před branami finále skončil Peter Schweda, který patří již mezi zkušené matadory a ukázal že i s velkým tělem se dá skvěle pracovat a bezpečně předvádět čisté porazové techniky stejně jako akrobatické sekvence. O stupeň výše skončila Alice Avci, pro kterou to byl výborný návrat a o bod jí utekla bronzová medaile, o kterou ji připravila velezkušená Hanka Hošková z Hořic. Obě mají podobný styl hry a bylo velmi zajímavé sledovat souboj generací. Na stříbrné pozici skončil při své premiéře v kategorii Jakub Stavinoha, který předvedl věci naprosto nevídané. Se svým velkým kamarádem Janem Křenkem z Olomouce, který celé Mistrovství vyhrál se navzájem tahají a střídají na stupních. Oba dva jsou neuvěřitelně vyzrálí a jsou bezesporu největší osobnosti nastupující generace. Jejich finálová hra byla skvělou přehlídkou stylů, oba naprosto komplexně rozvinuté všechny aspekty hry. Letos to vyšlo lépe Křenkovi, který dokázal celou soutěž využívat velmi strategicky svou výšku a techniku.

Seriál soutěží pokračuje příští víkend v Galantě na Slovak Open, kam se naše liberecká výprava opět chystá.

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42