2018-10 6.Liberec Open

6.LIBEREC OPEN přinesla libereckým 3 zlata a 2 stříbra.

Tradiční mezinárodní Open závody na začátku podzimní sezóny získávají stále více na popularitě a letošní ročník lámal rekordy ve všech směrech. Více než 200 sportovců ze 7 zemí si přijelo do města pod Ještědem poměřit své zkušenosti a síly a to jak děti tak i dospělí v mistrovské kategorii. 5 brazilských hostů v čele s Mestre Paҫocou a přes 20 evropských trenérů se postaralo a přípravné tréninky a atmosféru v průběhu sobotní eliminace i nedělního finále.

V kategorii C děti 7-8 let se do 12tky dostal Antonín Kubišta, který skončil na 12. místě a Anetka Cermanová, která na svém úplně prvním startu předvedla velmi solidní výkon a skončila na krásném 7.místě. Bronz bral Filip Kalhous z Pardubic, Stříbro putovalo do Moskvy zásluhou Anastazie Koršakové a zlato si odvezl na Slovensko Thomas Paul Pacinda.

V kategorii B děti 9-10 let nám postoupilo hned 5 zkušených borců. Na 11.místě skončila Dominika Dědičová. Nna 8.místě se umístil Marek Jahoda, který si v srpnu zlomil klíční kost a musel se velmi hlídat a velmi mu to prospělo! O stupínek výš na 7.místě skončil Dušan Dědič, který předváděl solidní hry plné akrobacie. Na 6.místě se umístil Vítek Hotař. Všichni hráli velmi efektivně a pěkně, ale kategorie byla velmi vyrovnaná a na nakonec se do finále podíval pouze Marek Pluhař, který je sice malý postavou ale má veliké a bojovné srdce a předváděl skvělé hry a nakonec se radoval ze stříbrné medaile. Bronz získal Tobiáš Slávik z Jablonce a zlato putovalo do Galanty na Slovensko zásluhou skvělého Karola Kima.

V kategorii A děti 11-12 let postoupil Tobiáš Tomín na pěkném 10.místě a o stupínek výše Lukáš Janda. Oba předvedli solidní výkony. Úroveň celé 12tky byla však neúprosně vysoká a tak se do finále podívali jen 2 další liberečtí capoeiristé. Michal Sykáček velmi zapracoval na zklidnění své hry a vyčištění techniky a to se mu povedlo a zaslouženě vyskočil na 2.místo. Jeho nekompromisní styl s nízko posazeným těžištěm je velkým příslibem do budoucna. Zlato si domů odvezla naprosto suverénním výkonem Sandra Filipi, která předváděla ve všech kolech výkony o kategorii výš. Její akrobacie a čistota technik nemá konkurenci a velmi zlepšila i technickou stránku hry a bodově odskočila o 17 bodů od druhého místa! Bronz putoval do Opavy zásluhou Olivera Lamicha.

V kategorii Junior za Liberec nastoupili pouze 4 sportovci a všichni se dostali do čtvrtfinálové 12tky. Pěkný výkon předvedla Kristýnka Šťastná a brala 12.příčku. Na 10.místo se vyhoupla Tereza Pluhařová bojovnou hrou a zejména její duel se skvělou polkou Topianiakovou všechny překvapil. Již po deváté skončil na bramborové pozici Oskar Vokurka, který hrál krásně čistě a plynulou hrou přeskočil všechny poláky, kteří hráli velmi kontaktně. Bohužel na vyrovnané trio  před ním to opět nestačilo. Bronz si do olomouce odvezl Jiří Pospíšil, stříbro tamtéž Pavel Mrňka a zlato zůstalo doma zásluhou Jaroslava Schovance, který dokázal ustát tlak a bodoval naprosto komplexním pojetím hry s nejlepší akrobacií i skvělou technikou kopů a dokonce i porazy.

V dospělé kategorii C za Liberec nastoupila pouze Štěpánka Jahodová, která měla zraněné zápěstí a jako v případě jejího bratra musela dost přehodnotit strategii a velmi jí to pomohlo. Precizní kopací technikou s dobrými kotratechnikami odskočila o 11 bodů a zaslouženě se radovala ze zlaté medaile! Stříbro si do Hradce odvezla Agáta Prokšíková, a bronz do Olomouce Hana Hoffmannová.

V dospělé kategorii B jsme měli 3 zástupce. Na 7.místě skončil po výborném výkonu Marek Bohuš. Na 5.místě po neuvěřitelném výkonu na svém prvním startu v dospělé kategorii skončil Tomáš Mühl, který ukázal velikou chuť a nejlepší plynulost a navazování hry. Na krásném 4.místě se umístil Matyáš Tomín, taktéž na svém prvním startu v dospělé kategorii. Matyáš v předposlední hře dostal silný kop do hlavy po kterém nemohl dohrát soutěž a body se vyhodnocovaly v okamžiku ukončení. Svou premiéru si ale odbyl více než se ctí a ukázal na které příčky pomýšlí na dalších závodech. Bronz si do Boleslavi odvezl Filip Lankaš, stříbro do Milovic Pavel Kaucký a zlato skvěle připravený Vítek Adamec.

V mistrovské kategorii A skončil na 12.místě Jaroslav Mikulík, na 9.místě Jan Šťastný  a na 8.místě Alice Avci. Všichni hráli velmi dobře a technicky, ale letos se přes konkurenci výše nikdo neprotlačil.

Akce byla zařazena do projektu “PROSTĚ DÝCHEJ“ a Klub Vem Camará se rozhodl touto akcí každoročně podporovat Klub nemocných cystickou fibrózou se nakonec vybralo 18 610,-. Letošní bilance medailí je více než skvělá a budeme se těšit na prosincové Mistrovství Evropy, kam má letos našlápnuto dostatek našich sportovců.