2021-10 7.Liberec Open - závody

7.LIBEREC OPEN A 21 LET CAPOEIRY V LIBERCI

Po covidové pauze se konečně uskutečnila plnohodnotná soutěž se vším všudy první říjnový víkend 1.-3.10.2021. Sedmý ročník Liberec Open proběhl za dodržení všech hygienických opatřeních, nicméně akce to byla nad očekávání nabitá a do Liberce se sjelo téměř 200 aktivních sportovců z ČR, SK, Polska a Rakouska zacvičit si a zahrát v pořádných rodách a hlavně také poměřit si svou aktuální formu.

Přípravné tréninky proběhly jako vždy v tělocvičnách SPŠSE Liberec, kde máme vždy vynikající zázemí a v naší akademii spali přespolní. O své zkušenosti se během semináře podělili Mestre Pacoca (AUT), Contramestre Biscoito (POL), Professor Atabaque(CZ), Professor BigBaby (CZ) a Instrutor Girafa (CZ).

Ve skvělém prostředí CMU Koloseum Liberec pokračoval program od soboty 16:00 kdy odstartovala Eliminace. Koloseum je úžasná zrekonstruovaná budova, kde jsme již před dvěma roky uspořádali Mistrovství Evropy a potvrdili jsme si, že rozhodně závody několik let budou probíhat právě tam. Od 20:00 tam proběhla i Latino Párty ku příležitosti 21 let oficiální existence klubu Vem Camará Capoeira Liberec z.s., kde si hosté mohli vyzkoušet workshop Salsy, Samby a zatančit si během živého koncertu Samba de Roda v podání trenérů Capoeiry v čele s Mestre Pacocou.

A jak probíhala samotná soutěž?

V kategorii Děti C 7-8 let se nejlépe prosadila Amina Kajtár z Nových Zámků SK, které zdatně sekundovala její klubová kamarádka Natália Sipinová (Nové Zámky, SK). Obě holky předvedly vyzrálý a dravý výkon a s přehledem se podělily o nejvyšší dvě příčky. Na bronzové pozici skončil při svém prvním startu domácí Jakub Macháček (Liberec, CZ) a bramborová medaile zbyla letos na Sebastiena Macharta taktéž z Liberce.

V kategorii Děti B 9-10 let jsme mohli sledovat premiéru dvou vemi výrazných mladých talentů a to Viktora Comerzana (Liberec, CZ) který svou kategorii velmi výrazně ovládl neuvěřitelnou vyzrálostí technik a Sebastiena Ponce (Liberec, CZ), který svému klubovému kamarádovi velmi zdatně sekundoval a zejména jejich společné hry byly velká pastva pro oči, plná skvělých výměn. Bronz si do Mladé Boleslavi, CZ odvezl velmi šikovný a dravý Jan Popovič, kterému lepší umístění uteklo o pouhý jeden bod. Čtvrtá ve finále skončila velmi šikovná Dominika Havlíčková z Turnova, CZ.

V kategorii Děti A 11-12 let jsme mohli sledovat hry zas o fous vyzrálejší a také zajímavý souboj stylů. Nejlépe z něj vyšel Thomas Paul Pacinda (Galanta, SK), který již ve svém věku objel řadu evropských soutěží a zkušeností má na rozdávání. Stříbrnou medaili si odvezl Adam Kosek z Olomouce, CZ. Adam skvěle využil svůj fyzický fond a dobrou akrobacii. Bronzový Marek Jahoda (Liberec, CZ) podal také úžasně vyzrálý výkon plný skvělé akrobacie, ale i dobrých nástupů do technik. Nepopulární bramborová medaile tentokrát putovala do Jablonce zásluhou Jakuba Laurina, který také pěkně zraje a každé závody podává lepší a lepší výkony.

V další věkové kategorii Junior 13-14 let jsme měli možnost sledovat výkony na velmi vysoké úrovni. S největším bodovým rozdílem celé soutěže vyhrála Sandra Filipi (Liberec, CZ), která je velmi komplexní capoeirista s vynikající technikou na blízko i akrobacií. Na druhém místě skončil výborný Adam Poláček (Olomouc, CZ), který skvěle těžil ze svého fyzického fondu. Bronzová skončila po statečném výkonu vynikající Carla Brito (Turnov, CZ) a nepopulární čtvrtá finálová příčka putovala do Liberce zásluhou Dušana Dědiče.

V dospělé kategorii D – do žluto-oranžového pásku si trofej pro vítěze odvezla Dominika Cichocka (Sosnowiec, POL), která skvěle kombinovala výhody svého fyzického fondu a dařilo se jí navazovat plynule kontratechniky se skvělou akrobacií. Na druhém místě skončil Vlastimil Bystrý (Jablonec n.N., CZ), který jasně dominoval akrobatickými technikami, ale velmi slušně dokázal používat i kopy a přechody na zem. V těch právě byla velmi dobrá jeho stájová kolegyně Andrea Kunzová (Jablonec n.N., CZ). A bramborovou medaili si domů odnesla Barbora Filipi (Liberec, CZ) která předvedla velmi dobrou a čistou techniku kopů a přechodů.

V dospělé kategorii C – oranžový+oranžovo modrý pásek si pohár pro vítěze odvezl Bartolomiej Dwojewski (Katowice, POL). Bartek je velmi vyzrálý capoeirista se skvělým fyzickým fondem a kondicí a nenechal se rozhodit mladými divočáky a konzistentním výkonem prošel hladce celou soutěží. Zdatně mu dýchal na paty velmi rychlý a vyzrálý Pavel Mrňka (Olomouc, CZ) a jemu zase těsně dýchal Jaroslav Schovanec (Liberec, CZ) který si neuvěřitelně technicky náročnou akrobacií vybojoval bronzovou medaili. Při svém prvním startu v dospělé kategorii všechny ohromil Michal Sykáček (Liberec, CZ) který je velký příslib do budoucna.

V nejpokročilejší kategorii dospělí A+B – modrý pásek a výše tentokrát dominoval domácí Jakub Stavinoha (Liberec, CZ), který převáděl zejména se stříbrným Janem Křenkem (Praha, CZ) hry za nejvyšší body. Oba dva jsou skvělí sportovci a hlavně kamarádi. Na soutěži ale do sebe šlapou naplno a sledovat jejich společný koncert technik je pastva i pro laiky. Při svém prvním startu v mistrovské kategorii si skvělý Matyáš Tomín urval hned bronzovou medaili a dále pokračuje ve své nabité sklizni medailí, kterou započal již v 5 letech. Poslední finalista Vítek Adamec podával výborné výkony a v tak nabité kategorii byla i bramborová pozice skvělý úspěch.

V dospělých kategoriích byly vyhlášeny i tři nejlepší ženy. V Kategorii D jako třetí nejlepší žena skončila Barbora Filipi (Liberec, CZ), druhá pak Andrea Kunzová (Jablonec n.N.) a první Dominika Cichocka (Sosnowiec, POL). V kategorii C skončila třetí mezi ženami Kristýna Dejlová (Olomouc, CZ), druhá Paula Derkus (Varšava, POL) a první Tereza Smolíková (Plzeň, CZ). V mistrovské kategorii A+B soutěžily ženy pouze dvě. Plaketu za druhou nejlepší ženu v kategorii si odvezla Martina Komárková (Opava, CZ) a první skončila Zuzana Bordováčová (Praha, CZ).

Velmi nabitá sportovní akce byla opět prodchnuta skvělou myšlenkou a to tradiční charitativní sbírkou na pomoc nemocných cystickou fibrózou, kdy část startovného i vstupného na závody i Latino party šla na podporu KCF. Libereckz klub dorovnal částku na pěkných 15.000,- a převedl tento finanční dar na účet Klubu Cystické fibrózy.

Velmi rád bych poděkoval všem, kdo se na organizaci podíleli fyzicky. Dále všem partnerům akce: Česká Asociace Capoeiry z.s., SPŠSE a VOŠ Liberec, Makro Liberec, Hotel Radnice, Net-system, Axamit a Klub Cystické fibrózy. Všem zúčastněným gratulace k výkonům a brzy zase někde v rodě!

Autor:Tomáš Zummer