2022-04 14. Mistrovství ČR pro dospělé a děti v Olomouci

Víkend 8. – 10.4. 2022 byl  vyhrazen pořádné soutěži Capoeiry a město Olomouc hostilo téměř 150 soutěžících ze všech klubů  ČR. Spolu s trenéry a dalšími capoeiristy , rodičy to dalo velmi slušně naplněnou halu a atmosféra byla úžasná!

Vše se odehrávalo v areálu SŠ Polytechnická, které nabídlo komplexní zázemí. Ve velké hale probíhaly přípravné tréninky, v malé hale samotná soutěž a na ubytovně si všichni kvalitně dobíjeli baterie.Tradičních připravných seminářů se ujali Mestre Pacoca, Professor Big Baby a Instrutor Latino.

Letos se konečně povedlo zajistit živý přenos a v odkazu najdete záznam z celé soutěže.

V porotě usedli Mestre Pacoca, Professor Atabaque a Instrutor Latino a všichni bedlivě a pozorně hodnotili průběh celé soutěže.

Liberecký tým přijel bez několika papírových favoritů, ale tím dostali příležitost další a nutno podotknout, že se své role ujali na výbornou!

V kategorii Děti C na 12. místě skončil Fantišek Špůr, na 10.místě Kryštof Hemelík, až do finále se podíval při svém prvním startu Jakub Kašpárek a bral bramborovou medaili. Velmi pěkným výkonem si stříbrnou medaili odvezl domů Mikuláš Beneš, který velmi zdatně sekundoval vítězi Matěji Podzemnému z Nového Jičína.

V kategorii Děti B za Liberec nastoupilo nejvíce mladých sportovců a vedlo se jim takto: Jan Kašpárek skončil na 24.místě, Leona Šťastná na 15.místě. Skvělou akrobacií vybavený Sebastien Machart se podíval do čtvrtfinále a bral 9.místo. Na pěkném 6.místě skončil Martin Říčař, jehož výkon je solidním příslibem do budoucna. Na skvělém 2,místě skončil náš drave Sebastien Ponc, který podal naprosto úžasný výkon. Na jeho stájového kamaráda to však nestačilo a tak Viktor Comerzan velmi vyrovnanými hrami od začátku soutěže až do finále s rezervou získal zlatou medaili.

V kategorii Děti A soutěžila Sára Franců, která velmi pěknou a technickou hrou vybojovala 9.místo a Marek Jahoda, který se konečně vnitřně našel a krásně zúročil tvrdou dřinu i zkušenosti u mnoha předchozích soutěží a s velikým náskokem svou kategorii vyhrál a domů si odvezl zlatou medaili.

V kategorii Junior startovala pouze Adéla Cermanová, která se uklidnila až v poslední hře, kde ukázala svůj potenciál. Bohužel na další postup to již nestačilo a tak brala pěkné 9.místo. Kategorii vyhrál vynikající Adam Poláček z Olomouce.

V dospělé kategorii C si svou premiéru odbyla Lucka Kašpárková, která skončila na 16.místě. Do čtvrtfinále se podíval při své premiéře Radek Franců, který bral pěkné 12.místo. A letos konečně v klidu postupovala soutěží Barbora Filipi, která svůj výkon stupňovala a nakonec z toho bylo krásné 2.místo.

Velmi nabitá kategorie Dospělí B ukázala potenciál mladých pokročilých sportovců pro přiští sezóny a bylo moc pěkné sledovat našlapané hry. Na 15.-.17.místě skončil šikovný Lukáš Janda. Na 13.místě těsně nepostoupil Martin Machač, ale předvedl velmi pěkné hry. Na krásdném 6.místě skončil Michal Sykáček, který se snažil co to šlo a předváděl parádní výkony, na finále to však letos nestačilo. Po neúspěchu na závodech v Polsku se velmi srovnal Oskar Vokurka a vyšlo z toho nakonec parádní 3.místo. Jaroslav Schovanec předváděl neuvěřitelné výkony, kdy kombinoval akrobacii na té nejvyšší úrovni s technikami a nástupy a nakonec mu chyběl jen vnitřní klid aby všechny jeho pokusy byly úspěšné. Stříbrná medaile v tak našlapané kategorii je však obrovský úspěch. Vnitřní klid právě naopak měl skvělý vitěz této kategorie Pavel Mrňka z Olomouce.

A mistrovská kategorie Dospělí A letos ukázala jedno velmi příjemné zjištění a to výrazný rozdíl mezi hrami na amatérské a profi úrovni. Hlavně v klidu a efektivitě technik i kontratechnik. Za Liberec nastoupil pouze Jakub Stavinoha, který tradičně prochází soutěží až do finále a letos tomu nebylo jinak. Hrál skvěle a nakonec z toho byla bramborová medaile. Nutno také zmínit výsledky libereckých odchovanců. Na pěkném 6.místě skončil Marek Bohuš, který reprezentoval svůj klub Hodkovice nad Mohelkou. Letos poprvé za Plzeň startoval Jan Šťastný, kterému se podařilo skvělými hrami a velmi pozitivním přítupem po dlouhé době opět získat medaili a to bronzovou. Stříbrnou medaili si do Plzně odvezl David Zummer, který předváděl výborné výkony a bylo milé ho opět vidět soutěžit. Kategorii vyhrál Jan Křenek z Prahy, který bodoval stabilně ve všech hrách a mohl se radovat ze zaslouženého vítězství.

Podtrženo a sečteno 2 zlaté, 3 stříbrné, 2 broznové medaile putovaly do Liberce. Veliká pochvala za výkony, poděkování olomouckému klubu v čele s Instrutorem Girafou za vynikající organizaci, všem rodičům za podporu. Záznam z celé soutěže naleznete v následujících odkazech.

Autor textu: Tomáš Zummer