2022-06 Klagenfurt Formatura

Poslední víkend v červnu proběhl v Klagenfurtu letní seminář Capoeiry spojený s páskováním místních Capoeiristů i pokročilých Capoeristů ze všech 4 členských zemích Federace Vem Camará.  Tradiční tréninky pod vedením Mestre Pacocy, skvělé a velmi nabité rody a spaní v kempu u Sankt Veit se všem více než líbilo. Počasí přálo a stihli jsme se vykoupat nejen ve vlastním potu a někdy i krvi ale také v krásných jezerech v okolí Klagenfurtu - Worthesee, Langesee... 

Z Liberce jela 14 členná výprava a své pásky obdrželi tito zástupci našeho klubu:

Adéla Cermanová, Lukáš Janda si hrdě převzali již dospělý pás oranžové barvy.

Další udělené pásky již byly mistrovské stupně. Modro-zelený pás (2.mistrovský stupeň) si převzali Jakub Stavinoha, Jan Šťastný a překvapení z rukou Mestre Pacocy i Marek Bohuš. Další překvapení byl i zelený pás (3.mistrovský stupeň) pro Tomáše Holuba.  Posledně jmenovaným klukům jsem chtěl pásek dát příští rok, aby si mohli máknout a dojít si pro něj ve formě a s pocitem poctivě odvedené práce, ale rozhodně jsou to pásky zasloužené a zároveň je to i závazek do další činnosti a snažení.

Další pásky, které chci hrdě zmínit jsou zeleno-fialový pás pro Davida Zummera a Petra Schwedu. Oba jsou odchovanci našeho klubu a David již několik let žije a působí v Plzni, kde má svou školu a pravidelně pořádá semináře a závody. Petr to samé dělá ve Vídni. David je jeden z prvních dětí, které u nás cvičily Capoeiru (od roku 2003) a vlastně jediné, které z jeho generace u Capoeiry vydržel a dál předává své zkušenosti a hlavně...stále ho to baví! Oba dva byli velcí kamarádi jako puberťáci a vydrželo jim to doteď. a kromě toho ovlivňují další generace. Vše tohle mi problesklo hlavou, když jsem jim hrdě předával pásky.

Letošní rok byl přelomový a byly uděleny i 2 stupně professorské a 3 contramestres. Pro hnědý pás si přišli Ondřej Novák - Girafa z Olomouce a Tomáš Vuthan - Latino z Komárna. Oba dva mají za sebou veliký kus práce a jejich školy stále rostou a vzkvétají a oba jsou nedílnou součástí nejužšího organizačního týmu federace Vem Camará. Ondra je žák Miroslava Riedla z Nového Jičína (od roku 2003) a po přestěhování do Olomouce rozjel skcělou školu tam a následně i převzal školu v Novém Jičíně. Pro celou Moravu je přirozenou autoritou a jeho svědomitý přístup skvěle doplňuje činnost Prezídia ČAC. Latino je hlavním trenérem pro Slovensko a Maďarsko a zejména v posledních letech se činnost klubů v obou zemích velmi zintenzivnila a zlepšila. Několik dalších škol v Maďarsku se připojilo k naší federaci právě jeho zásluhou a Latino stále skvěle propojuje činnost všech klubů i na Slovensku, ať jsou pod Vem Camará, nebo v jiné skupině. Tyto pásky jsou rozhodně přirozené potvrzení správnosti směru jejich činnosti.

Poslední předávání pásků čekalo trojlístek Miroslav Riedel, Karel Popovič a Tomáš Zummer. Všichni tři obdrželi hnědo-červený pás (8.mistrovský stupeň) a titul Contramestre. Všichni trénují od roku 1999 a jsou základním kamenem školy Mestre Pacocy od srpna roku 2002. Společně pracují s Mestre Pacocou na tom, aby nejen organizovali akce, ale hlavně šli sami aktivním příkladem. Stále velmi aktivně působí nejen v rámci federace Vem Camará, ale dělají dobré jméno svému učiteli po celé Evropě.

Trvalá spolupráce založená na vzájemném respektu, trpělivé práci, stáleho nadšení pro Capoeiru letos slavila krásné kulaté výročí 20 let Federace! Ze srdce přeji všem mladým nadšencům i déle mladým trenérům, aby pokračovali ve směru, který již byl prozkoušen mnoha lety a abychom si všichni nenechali vzít chuť dál tvořit.

Text: Tomáš Zummer

02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45