2022-10 X. Mistrovství Evropy Vem Camará - Liberec

Trvalo to dlouhé tři roky než se mohli v půlce října 2022 14.-16 10 2022 sjet nejlepší capoeiristé, aby poměřili své síly a rozdali si tituly Mistrů Evropy.
Konáním jubilejního 10. ročníku po tříleté covidové pauze byl zakladatelem Vem Camará capoeira Mestre Pacocou pověřen liberecký klub, který má s organizací mezinárodních závodů velké zkušenosti. Liberec, v čele s Contramestre Robocopem, přivítal celkem 200 účastníků  z 11ti zemí Evropy, kteří byli rozděleni do sedmi výkonnostních kategorií. Již v přípravných trénincích v pátek a v sobotu dopoledne bylo cítit jedinečnou atmosféru a závěrečné tréninkové rody a výkony, které v nich capoeiristé podávali, byly předzvěstí velmi kvalitních závodů. Jedinečnost jim dodávalo i setkání a hry našeho Mestre Pacocy , Mestre Doda ze Švédska, Mestre Nema z Německa, Professora Babuina Branca z Francie a domácích Contramestre Robocopa, Contramestre Big Babyho a Contramestre Atabaqua, které byly pro ostatní velkou inspirací a zážitkem.
V sobotu odpoledne se všichni přesunuli do libereckého Kolosea, kde bylo Mistrovství Evropy zahájeno eliminacemi. V porotě zasedli Mestre Pacoca, Mestre Nem a Mestre Dodo.
Eliminace se konaly v novém formátu, kdy závodníci v rámci jedné kategorie hráli přímo tři hry za sebou. Díky tomu měly jednotlivé hry stoupající úroveň a závodníci si udrželi tempo.

V neděli byla z eliminací v každé kategorii součtem bodů vyhlášena semifinálová osmička postupujících.  Před samotným zahájením semifinálových bojů proběhla úvodní roda, ve které ukázali své umění nejen místní, ale i všichni zahraniční hosté včetně držitelů těch nejvyšších mistrovských pásků. Svými hrami dokázali na místo vnést jedinečnou atmosféru i energii a tím zahřáli nejen fandící publikum, ale hlavně motivovali závodníky samotné.

Pak už přišli na řadu samotní závodníci. V mezinárodní finálové porotě zasedli Professor Babuino Branco (Mokambo, Francie), Mestre Dodo (Sem fronteiras, Švédsko) a Mestre Nem (Camangula, Německo). Semifinále přineslo mnoho zajímavých her ve všech kategoriích a porota neměla v posuzování výkonů vůbec jednoduchou práci. Díky tomu všichni semifinalisté netrpělivě vyčkávali na vyhlášení finálových čtyřek.

Finalisté si však na své postupy museli ještě počkat. Na řadě totiž bylo vystoupení nadějných dětských capoeiristů z Liberce pod vedením Contramestre Robocopa, kteří předvedli krásnou dětskou show se sambou, makulelé a v neposlední řadě svými sóly a capoeirou samotnou. Byla to velmi povedená ukázka mladých nadějí tohoto sportu. Poté, co dětští capoeiristé sklidili hlasité ovace, byla v každé kategorii vyhlášena finálová čtyřka postupujících.

V nejmladší kategorii tohoto Mistrovství Evropy, kategorii juniorů 13-14let, do finále postoupili Karol Kim (Galanta, Slovensko), Adam Kosek (Olomouc), Marie Konopková (Turnov) a Marek Jahoda (Liberec). Všichni svými výkony na vysoké úrovni ukázali, že se s nimi musí v budoucnu rozhodně počítat. Na neoblíbeném čtvrtém místě skončil Karol Kim, který v této kategorii startoval naposledy a předvedl velmi hezké hry, kterým však trošku chyběla přesnější technika a dobré načasování a v konečném součtu závodníkovi ze Slovenska chybělo k zisku medaile 5bodů. Bronzovou medaili vybojoval svými plynulými hrami bez výkyvů Adam Kosek z Olomouce. Překvapením kategorie byla Marie Konopková, dračice z Turnova, která svým soupeřům nedarovala nic zadarmo. Jediná dívka ve finále bojovala jako lvice a při svém posledním startu v kategorii junior velmi zaslouženě získala stříbro. Vítězem se stal nejmladší z finalistů liberecký Marek Jahoda, který předvedl své dovednosti nad úroveň juniorské kategorie, jeho hry byly plné čisté a těžké akrobacie, dobrého načasování kopů, technicky správných pozic, porazů a sekvencí a zcela právem tak přidal při svém prvním startu v juniorské kategorii k titulům Mistra Polska, ČR a Slovenska z dětské kategorie A, i nový titul Mistra Evropy pro rok 2022.

V kategorii ženy C, tedy do pásku amarela-laranja, se do finále probojovaly Agnieszka Adamus (Tychy, Polsko), Carla Brito (Turnov), Barbora Filipi (Liberec) a Dominika Cichocka (Sosnowiec, Polsko). Čtvrtá skončila Agnieszka Adamus, které k zisku medaile chyběl opravdu jen kousek štěstí. Velmi zdatnou soupeřkou byla při svém prvním startu v kategorii žen Carla Brito, která zabojovala a v konečném součtu bodů získala třetí místo. Technicky čisté hry doplněné akrobacií vynesly druhé místo kategorie liberecké Barboře Filipi, která tímto výkonem potvrdila vzrůstající tendenci svých výkonů. Titul Šampionky této kategorie putoval do Sosnowce v Polsku zásluhou Dominiky Cichocké, která vyhrála se značným bodovým náskokem, a to díky hrám plných akrobacie a skvělé techniky kopů a porazů a opět tak potvrdila svoji dlouhodobou nadvládu v této kategorii.

Do finále v mužské kategorii C pokročilých začátečníků do pásku amarela-laranja postoupili Daniel Fernandez (Strasssbourg, FRA), Mohamad Kanso (Strassbourg, FRA), Matěj Jurček (Opava) a Milosz Grabowski (Sosnowiec, Polsko). Daniel Fernandez obsadil sice nepopulární čtvrté místo, ale pro něj to byl velký úspěch, už s ohledem na jeho první mezinárodní start. Jeho kolega Mohamad Kanso obsadil díky svému výraznému hernímu stylu bronzovou medaili. Díky pěkné technice a plynulým hrám obsadil druhé místo opavský Matěj Jurček. Vítěz kategorie Milosz Grabowski předvedl velmi dravý výkon s čistými technikami, výborně načasovanými porazy a zcela přesvědčivě získal zlato ve své kategorii.

Finále kategorie B muži, pokročilých závodníků s oranžovými až oranžovomodrými pásky, obsadili borci z České republiky. Vojtěch Makula (Pardubice), Adam Poláček (Olomouc), Jaroslav Schovanec (Liberec) a Oliver Lamich (Opava). Tato kategorie byla jedna z nejvyrovnanějších a všichni závodníci předvedli mnoho skvělých her na velmi vysoké úrovni, při kterých tajili dech nejen přihlížející malí capoeristé, ale i diváci. Na čtvrtém místě se umístil Vojtěch Makula. Adam Poláček velmi talentovaný a nadějný závodník,  startoval v této dospělé kategorii poprvé, nezalekl se soupeřů a vystoupal na třetí místo. Nebývale napínavý souboj o titul Mistra Evropy proběhl mezi libereckým Jaroslavem Schovancem a opavským Oliverem Lamichem. Jejich vzájemné poměřování sil gradovalo v sérii neobvyklých kombinací včetně výborné akrobacie. V konečném součtu bodů vyhrál a stal se Mistrem Evropy této kategorie o pouhý 1bod Oliver Lamich před druhým Jaroslavem Schovancem.

Z důvodu menšího počtu přihlášených žen kategorie A Graduadas bylo rozhodnuto o spojení této kategorie s ženami nižší výkonnostní kategorie B oranžové až oranžovomodré pásky. Tímto sjednocením kategorií došlo k velmi zajímavému poměření sil mezi těmito závodnicemi. Do finále kategorie postoupily Zuzana Bordováčová (Praha), Sandra Filipi (Liberec), Žaneta Chytrá (Komárno,SK) a Stella Varga (Komárno, SK). Odchovankyně olomouckého klubu nyní působící v Praze Graduada Leoa, Zuzana Bordováčová, která patřila v kategorii k nejzkušenějším a svým výkonem ve hrách pomohla svým soupeřkám, skončila na neoblíbením čtvrtém místě. Bronzovou příčku vybojovala liberecká Sandra Filipi. Sandra patří mezi nejtalentovanější capoeiristky v ČR, která v nižších kategoriích již získala mnoho ocenění a titulů i ve smíšených katerogoriích juniorů a dětí. Bohužel její výkon byl poznamenán zdravotní indispozicí, i přesto dokázala Sandra svojí vůlí dotáhnout celý závod až do konce a bojovat o cenné kovy.  Zbývající místa, tedy druhou a první příčku, obsadily závodnice ze slovenského Komárna. Na druhé místo dosáhla Žaneta Chytrá. Titul Mistryně Evropy získala si s velkým bodovým náskokem usměvavá Graduada Narazinha, Stella Varga, která přijela na šampionát skvěle připravena jak po fyzické, tak technické stránce. Jejím hrám nechyběla nápaditost, přesnost a výborně načasované kontratechniky a porazy.

Závodníci kategorie A muži, Graduados s modrými až modrozelenými pásky, předvedli velmi napínavé souboje na vysoké úrovni. Všechny, a to nejen finálové hry byly dechberoucí a rozhodně ani jeden z finalistů svému soupeři nic nedaroval. Do finále se v konečném součtu bodů probojovali Marek Bohuš (Liberec), Vítek Adamec (Mladá Boleslav), Noah Cassowitz (Strassbourg, FRA) a Jakub Stavinoha (Liberec). Čtvrtý skončil Marek Bohuš, který předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů poslední doby a přijel na šampionát výborně fyzicky připraven. K vysněné bronzové medaili mu chyběly pouhé 2 body. Ty získal Vítek Adamec z Mladé Boleslavi, který předvedl dobrou komplexní techniku a dokázal ve svých hrách udržet vysoké tempo. Stříbrnou příčku vybojoval Noah Cassowitz, který byl velkým překvapením celé kategorie. Ve svých hrách, zejména v Sao Bentu grande ukázal dokonalou přesnost načasování kopů i kontratechnik a skvělou akrobacii, a to nonstop s úsměvem na tváři. Mistrem Evropy této kategorie se stal Jakub Stavinoha. Jakub je závodník s velmi bohatou 15ti letou zkušeností. Je jeden ze vzorů mladých capoeiristů, a to nejen díky své excelentní nápadité akrobacii, ale i díky své bojovnosti ve hrách. Trpělivě sbíral body hru za hrou a zaslouženě získal titul Mistra Evropy pro rok 2022.

Od profesionální kategorie mužů A+, zelené až hnědé pásky, byly očekávány hry na nejvyšší technické úrovni. Jména závodníků, kteří v této kategorii startovali, jsou velmi známá v celé Evropě a většina působí jako hlavní trenéři ve svých klubech a pravidelně i získává cenné kovy na těch nejvyšších soutěžích. Hry těchto borců vždy ocení nejen odborná porota, jejich žáci, ale i laické publikum. Atmosféra při hrách této kategorie gradovala kolo od kola. Do finálové čtyřky  nakonec postoupil Blazej Kurdziel – Instrutor Perdido(Opole, POL), Ondřej Novák – Professor Girafa (Olomouc), Tomáš Vu Than – Professor Latinho (Komárno, SK) a Jan Křenek – Graduado Aranha (Praha). Výbornému capoeiristovi se skvělou technikou a akrobacií Blazejovi Kurdzielovi se bohužel nepodařilo získat medaili a umístil se na čtvrtém místě. Bronzovou medaili si odvezl hlavní trenér olomouckého klubu Ondřej Novák, který předvedl řadu klidných technicky čistých her a ukázal se jako velmi vyzrálý závodník. Jeden z nejzkušenějších capoeiristů z Vem Camará Tomáš Vu Than přijel do Liberce perfektně připravený a odhodlaný opět vyhrát, a tak i hrál. Jeho záměr však zastavil Jan Křenek, zkušený mnoha medailemi a tituly ověnčený nováček této kategorie, který ve svých hrách ukázal absolutní připravenost, vyzrálost a vyrovnanost. Jan Křenek, idol mnoha capoeiristů, předvedl, že umí hrát nejen ladně a s přehledem, ale i velmi tvrdě pokud to je opravdu potřeba. Hry, ve kterých se setkal právě Tomášem Vu Thanem patřili mezi ty nejtvrdší a technicky nejvyspělejší, byly plné kontratechnik a neočekávaných situací, které nutily publikum k bouřlivým reakcím a povzbuzování. Jan Křenek po zásluze získal titul Mistra Evropy pro rok 2022 a stal se tak spolu se ziskem titulů Mistra Polska, Mistra České republiky a Mistra Slovenska nekorunovaným králem capoeiristů v roce 2022.

Rozdáním všech sad medailí bylo Mistrovství Evropy Vem Camara Capoeira 2022 ukončeno. Velké poděkování patří našemu Mestre Pacocovi za perfektní vedení a navyšování úrovně capoeiristů z Vem Camará capoeira. Organizátorovi akce Contramestre Robocopovi a jeho týmu patří velký dík za perfektní organizaci celé akce a v neposlední řadě děkumeme všem sponzorům akce.

Děkujeme všem hostům a hlavně publiku za skvělou atmosféru, kterou všem závodníkům vytvořili. Už nyní se těšíme na další akce.

Autor: Eva Jahodová

X.European Open Championship Vem Camará Capoeira - Liberec 2022 highlights

Záznam Eliminace 15.10.2022

Záznam Semifinále a Finále 16.10.2022

 

01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
48
49
50
51
52